english pagesdeutsch

Schedule 2018 incl. dancecamp workshops and siteplan
>> for download as Acrobat file. <<

Freitag

WHEN WHO WHERE
17:00 Barber, Hairstyling
to about 23:00
Gericht-Stube
17:00 Händler, Designer, Mode & mehr
to about 23:00
Modezelt
17:00 Chillout-Area
to about 03:45
Schlosshof
17:00 Oldtimer Carshow, Pinstripe Artist, Rolling Barber
to about 23:00
Parkplatz
17:00 Platten-Börse, Bear Family, Rhythm Bomb
to about 23:00
Herren-Zimmer
17:00 Tatoo Artist, Holy Shit, Handpoke Artist
to about 23:00
Damen-Zimmer
17:00 Showroom, Frickbass, Wildwood Guitars
to about 23:00
Ess-Zimmer
17:00 Showroom, Mosaik Massaker
to about 23:00
Kunst-Ecke
17:30 Dancecamp Workshop
to about 18:30
Kapelle
17:30 Dancecamp Workshop
to about 18:30
Park Zelt 1
17:30 Dancecamp Workshop
to about 18:30
Park Zelt 2
18:00 Rockabilly Jive Special
to about 19:00
Festsaal
18:00 Rockabilly Jive Special
to about 19:00
Festsaal
18:30 Whisky Kiss (USA)
to about 19:45
Bühne Nord
18:45 Dancecamp Workshop
to about 19:45
Park Zelt 2
18:45 Dancecamp Workshop
to about 19:45
Park Zelt 1
18:45 Dancecamp Workshop
to about 19:45
Kapelle
19:00 Workshop Ladies Hairstyle
to about 20:00
Gericht-Stube
19:45 DJs im Stundentakt (Details im PDF-Plan)
to about 03:45
Kapelle
20:00 The Firebirds +Trainer Jamsession
to about 21:15
Bühne Süd
20:15 DJs im Stundentakt (Details im PDF-Plan)
to about 00:00
Festsaal
21:30 James Intveld (USA)
to about 22:45
Bühne Nord
23:00 Hot Boogie Chillun (GER)
to about 00:30
Bühne Süd
00:00 The Playboys (UK)
to about 02:00
Bühne Nord

Sonnabend

WHEN WHO WHERE
11:00 Tatoo Artist, Holy Shit, Handpoke Artist
to about 23:00
Damen-Zimmer
11:00 Showroom, Frickbass, Wildwood Guitars
to about 23:00
Ess-Zimmer
11:00 Showroom, Mosaik Massaker, Sign Atelier
to about 23:00
Kunst-Ecke
11:00 Händler, Designer, Mode & mehr
to about 23:00
Modezelt
11:00 Platten-Börse, Bear Family, Rhythm Bomb
to about 23:00
Herren-Zimmer
11:00 Chillout-Area
to about 03:45
Schlosshof
11:00 Oldtimer Carshow, Pinstripe Artist, Rolling Barber
to about 23:00
Parkplatz
11:00 Barber, Hairstyling
to about 23:00
Gericht-Stube
11:30 Dancecamp Workshop
to about 12:30
Kapelle
11:30 Dancecamp Workshop
to about 12:30
Park Zelt 2
11:30 Dancecamp Workshop
to about 12:30
Park Zelt 1
12:15 The Fairytales
to about 12:45
Schlosshof
12:30 Rockabilly Jive Special
to about 13:30
Festsaal
12:45 Dancecamp Workshop
to about 13:45
Kapelle
12:45 Boogie Banausen
to about 13:30
Schlosshof
12:45 Dancecamp Workshop
to about 13:45
Park Zelt 1
12:45 Dancecamp Workshop
to about 13:45
Park Zelt 2
13:00 Tollen Workshop
to about 14:00
Gericht-Stube
13:30 Fashion Show
to about 14:30
Modezelt
13:45 Rockabilly Jive Special
to about 14:45
Festsaal
14:00 Ray Black & The Flying Carpets
to about 15:15
Bühne Nord
14:30 Schmink Workshop
to about 15:30
Gericht-Stube
14:30 Boogie Piano Workshop
to about 15:30
Ess-Zimmer
14:45 DJs im Stundentakt (Details im PDF-Plan)
to about 15:45
Festsaal
15:00 Dancecamp Workshop
to about 16:00
Park Zelt 2
15:00 Dancecamp Workshop
to about 16:00
Kapelle
15:00 Dancecamp Workshop
to about 16:00
Park Zelt 1
15:15 Fashion Show
to about 16:15
Modezelt
15:30 Georgina Peach and the Originators
to about 16:45
Bühne Süd
15:45 Workshop Ladies Hairstyle
to about 16:45
Gericht-Stube
16:00 Lesung mit Nadine Weber
to about 17:00
Ess-Zimmer
16:00 Fußball WM Achtelfinale
to about 18:00
Festsaal
16:15 Dancecamp Workshop
to about 17:15
Kapelle
16:15 Dancecamp Workshop
to about 17:15
Park Zelt 1
16:15 Dancecamp Workshop
to about 17:15
Park Zelt 2
17:00 Boogie Brothers
to about 18:15
Bühne Nord
17:00 Miss-Wahl Vorrunde
to about 17:45
Modezelt
17:30 Schnupper Tanzkurs
to about 18:30
Park Zelt 1
17:30 Schnupper Tanzkurs
to about 18:30
Kapelle
17:30 Schnupper Tanzkurs
to about 18:30
Park Zelt 2
17:30 Kontrabass Work Shop
to about 18:30
Ess-Zimmer
18:00 DJs im Stundentakt (Details im PDF-Plan)
to about 20:00
Festsaal
18:30 DJs im Stundentakt (Details im PDF-Plan)
to about 03:45
Kapelle
18:30 Sonny West
to about 19:45
Bühne Süd
19:45 Trainer Show
to about 20:15
Bühne Süd
20:00 Fußball WM Achtelfinale
to about 22:00
Festsaal
20:30 Real Gone Tones
to about 21:45
Bühne Nord
22:00 Ray Collins´ Hot Club
to about 23:30
Bühne Süd
22:00 DJs im Stundentakt (Details im PDF-Plan)
to about 02:00
Festsaal
23:45 Go Getters
to about 01:00
Bühne Nord

Sonntag

WHEN WHO WHERE
11:00 Händler, Designer, Mode & mehr
to about 22:00
Modezelt
11:00 Showroom, Mosaik Massaker, Sign Atelier
to about 22:00
Kunst-Ecke
11:00 Flohmarkt
to about 14:30
Schlosshof
11:00 Platten-Börse, Bear Family, Rhythm Bomb
to about 22:00
Herren-Zimmer
11:00 Oldtimer Carshow, Pinstripe Artist, Rolling Barber
to about 22:00
Parkplatz
11:00 Barber, Hairstyling
to about 22:00
Gericht-Stube
11:00 Showroom, Frickbass, Wildwood Guitars
to about 21:45
Ess-Zimmer
11:00 Flohmarkt
to about 14:30
Festsaal
11:00 Tatoo Artist, Holy Shit, Handpoke Artist
to about 22:00
Damen-Zimmer
12:00 Tollen Workshop
to about 13:00
Gericht-Stube
12:00 Tilmann Schneider Swing Terzett
to about 13:15
Schlosshof
12:45 Dancecamp Workshop
to about 13:45
Park Zelt 1
12:45 Dancecamp Workshop
to about 13:45
Kapelle
12:45 Dancecamp Workshop
to about 13:45
Park Zelt 2
13:15 Schmink Workshop
to about 14:15
Gericht-Stube
13:30 Dylan Kirk and the Killers
to about 14:45
Bühne Nord
14:00 Fashion Show
to about 15:00
Modezelt
14:00 Dancecamp Workshop
to about 15:00
Park Zelt 2
14:00 Dancecamp Workshop
to about 15:00
Park Zelt 1
14:00 Dancecamp Workshop
to about 15:00
Kapelle
14:30 Kontrabass Work Shop
to about 15:30
Ess-Zimmer
14:30 Chillout-Area
to about 22:00
Schlosshof
14:30 DJs im Stundentakt (Details im PDF-Plan)
to about 15:45
Festsaal
14:30 Workshop Ladies Hairstyle
to about 15:30
Gericht-Stube
15:00 Earl Jackson
to about 16:15
Bühne Süd
15:15 Schnupper Tanzkurs
to about 16:15
Park Zelt 2
15:15 Schnupper Tanzkurs
to about 16:15
Park Zelt 1
15:15 Schnupper Tanzkurs
to about 16:15
Kapelle
16:00 Fußball WM Achtelfinale
to about 18:00
Festsaal
16:15 DJs im Stundentakt (Details im PDF-Plan)
to about 23:45
Kapelle
16:15 Misswahl Finale
to about 16:45
Bühne Süd
17:00 Levi Dexter
to about 18:15
Bühne Nord
18:00 DJs im Stundentakt (Details im PDF-Plan)
to about 20:00
Festsaal
18:30 Firebirds & Friends
to about 19:45
Bühne Süd
20:00 Fußball WM Achtelfinale
to about 22:00
Festsaal
20:00 Jake Calypso
to about 21:15
Bühne Nord

as of 14.06.2018 - Subject to change without notice!